Monday, 6/11/12 11 Jun 12

Weekend Results:

Amateur baseball

Sunday 6/10/12

 

Crow River Valley League

Brownton – 5

Glencoe – 0

 

Winning Pitcher – Ryan Grams (1 hitter)

Losing Pitcher – Jamie Paumen

 

Storm damage at Barney Tadsen Field Sunday evening. Third base dugout

was destroyed and most of the outfield fence is down.

Hutchinson 11

Maple Lake 6

 

Paynesville 2

New London Spicer 1

 

Atwater 6

Regal 5

 

Bird Island

Raymond –postponed

 

Boys Track and Field-State Results:

Class A Team results…

1) Waseca 56

2) Foley 46

3) Ottertail Central Bulldogs 38

4) Pillager 34

5) Moose Lake/Willow River*

 

Individual results (Local Medalists only)

 

Boys 4×200 Meter Relay Class A

Maple Lake finished in 5th place

 

Boys 4×100 Meter Relay

Litchfield took 5th

 

Boys 4×400 Meter Relay Class A

Glencoe-Silver Lake took 1st place

1) 212 Dylan Jenkins 12 2) 216 Mitch Thompson 12

3) 214 Mitchel Sanchez 12 4) 213 Greg Ober 11

 

Boys Long Jump Class A

Cooper Gauldin of Annandale took 5th

 

Class AA Boys:

Team results:

1) Wayzata 81

2) Park 64

3) Minnetonka 55

4) Apple Valley 41

5) North

 

Class A Girls

Team results:

1) Blake School 39

2) Watertown-Mayer 38

3) Blue Earth Area 36

3) Annandale 36

5) Byron

 

Individual results (Local Medalists only)

Girls 4×800 Meter Relay Class A

Watertown-Mayer took 1st place

 

Girls 100 Meter Dash Class A

Brooke Aeikens (eye-kins) of Annandale took 1st.

 

Girls 4×100 Meter Relay

Annandale finished 2nd

1) 512 Calisha Norgren 9 2) 513 Katie Provo 9

3) 511 Jenna Loch 9 4) 507 Brooke Aeikens 12

 

Girls 400 Meter Dash Class A

Katie Heilman from Watertown-Mayer took 4th

 

Girls 300 Meter Hurdles Class A

Marissa Janning of Watertown-Mayer took 1st

 

Girls Pole Vault Class A

Shelbie Walsh of Litchfield took 2nd…Carolyn Nye of the Blake School

took first with a new record of 11 feet 7 inches.

 

Girls Shot Put Class A

Katie Gruys (Grice as in rice) of Annandale took 5th

 

Girls Discus Throw Class A

Katie Gruys of Annandale took 3rd

 

Girls Triple Jump Class A

Caitlin Duske of Watertown-Mayer took 3rd

 

Class AA Girls Results:

Team Results…

1) Lakeville South 56.50

2) Alexandria 49

2) Minnetonka 49

4) Hopkins 40

4) Farmington 40