Local Sports
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Monday, March 10- Girls Basketball-SECTION PLAYOFFS- Section 2A North Championship-LP/HT vs. MN Valley Lutheran KARP 6 pm Section 2AA North Championship-NYA vs. Jordan KGLB 6 pm College Softball-Ridgewater vs. Kelloge College @ Florida

    Keep Reading >>

    10 Mar 14
  • Results1

    Results from Satuday, March 8- State Boys Hockey Tournament- Class A State Championship-East Grand Forks 7 Hermantown 3 Class A 3rd Place-New Prague 5 St. Cloud Cathedral 2 Class A 5th Place-Totino Grace 4 Luverne …

    Keep Reading >>

    10 Mar 14
  • ScreenHunter_138 Mar. 08 23.27

    Defense propelled Hutchinson past Willmar in Section 2AAA Girls Basketball Saturday night.  The Tigers moved on with a 54-44 win at Gustavus Adolphus College.  Hutch scored just 18 first half points, after both teams were …

    Keep Reading >>

    08 Mar 14
  • ScreenHunter_136 Mar. 08 23.18

    The ACGC Falcon Boys Basketball team qualified for their first ever trip to the State Boys Basketball Tournament with a win Friday night over United South Central.  The Falcons will head to Williams Arena for …

    Keep Reading >>

    08 Mar 14
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Satuday, March 8- State Boys Hockey Tournament- Class A State Championship-Hermantown vs. East Grand Forks Class A 3rd Place-New Prague vs. St. Cloud Cathedral Class A 5th Place-Luverne vs. Totino Grace Class 2A …

    Keep Reading >>

    08 Mar 14
  • Results1

    Results from Friday, March 7- State Boys Hockey Touranment- Class A Semi-Hermantown 4 New Prague 2 Class A Semi-East Grand Forks 2 St. Cloud Cathedral 1 Class 2A Semi-Lakeville North 5 Eden Prairie 4 Double …

    Keep Reading >>

    08 Mar 14
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Friday, March 7- State Boys Hockey Touranment- Class A Semi-Hermantown vs. New Prague Class A Semi-East Grand Forks vs. St. Cloud Cathedral Class 2A Semi-Lakeville North vs. Eden Prairie Class 2A Semi-Edina vs. …

    Keep Reading >>

    07 Mar 14
  • Results1

    Results from Thursday, March 6- State Boys Hockey Tournament-Class 2A Quarterfinals- Lakeville North 2 Roseau 1 OT Eden Prairie 4 Centennial 3 Edina 6 Stillwater 1 Eagan 3 Duluth East 0 State Boys Hockey Tournament-Class …

    Keep Reading >>

    07 Mar 14