Local Sports
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Thursday, June 2- Softball-Section Playoffs-Section 3A Championship-BOLD vs. Edgerton @ Cottonwood *BOLD must win twice today to advance to stateSection 5AA Championship-Annandale at Rockford KARP 4:30 pm *Annandale must win twice today to …

    Keep Reading >>

    02 Jun 16
  • Results1

    Results from Wednesday, June 1- Baseball-Section Playoffs-Section 5AA-Rockford 6 WM 2Section 5AA-Maple Lake 6 GSL 3 Section 5AA-NYA 6 Annandale 3Section 6AAA-Winners Bracket Final-Benilde St. Margaret’s 2 Waconia 1Section 6AAA-Elimination Game-Hutchinson 4 Delano 3 Matt …

    Keep Reading >>

    02 Jun 16
  • ScreenHunter_457 Jun. 01 14.45

    The Minnesota Gopher Road Trip made a stop in Hutchinson to kick off their Summer tour of the state.  About 10 coaches from the U were on hand for the program, MC’d by Gopher Radio …

    Keep Reading >>

    01 Jun 16
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Wednesday, June 1- Baseball-Section Playoffs-Section 5AA-WM vs. ? @ RockfordSection 5AA-GSL vs Maple Lake @ Maple Lake KGLB 4:30 pmSection 5AA-NYA vs. Annandale @ Maple Lake KARP 7 pm Section 6AAA-Winners Bracket Final-Waconia …

    Keep Reading >>

    01 Jun 16
  • Results1

    Results from Tuesday, May 31- Softball-Section Playoffs-Section 3A 3rd Round-Edgerton 7 BOLD 5Section 3A 4th Round-BOLD 7 Tracy Milroy Balaton 3Section 4A Championship-Kimball 1 West Lutheran 0 Kimball qualifies for State TournamentSection 5AA-Winners Bracket Final-Rockford …

    Keep Reading >>

    01 Jun 16
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Tuesday, May 31-Softball-Section Playoffs-Section 3A 3rd Round-BOLD vs. Edgerton/SW MN Christian @ CottonwoodSection 4A Championship-Kimball vs. West Lutheran @ Northwestern Univ. KDUZ 3 pmSection 5AA-Winners Bracket Final-Annandale at Rockford Section 5AAA-Elimination Game-Dassel Cokato …

    Keep Reading >>

    31 May 16
  • Results1

    Results from Monday, May 30-Baseball-Section Playoffs-Section 2AA First Round-St. James 4 Sibley East 0Section 2AA First Round-GFW 12 Lesueur Henderson 2Section 6AAA-Benilde St. Margaret’s 4 Hutchinson 3Section 6AAA-Waconia 3 Delano 0 Softball-Section Playoffs-Section 2AAA-Hutchinson 4 …

    Keep Reading >>

    31 May 16
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Saturday, May 28- Baseball-Section Playoffs-Section 6AAA-Benilde St. Margaret’s at Hutchinson KDUZ Noon Section 6AAA-Waconia at DelanoSection 6AAA-Dassel Cokato at Orono Softball-Section Playoffs-Section 3A-BOLD vs. KMS @ Cottonwood *Second Game for BOLD as well …

    Keep Reading >>

    28 May 16