Local Sports
  • Results1

    Results from Monday, February 29- Boys Basketball-Section Playoffs-Section 2AA North Championship-Belle Plaine 56 NYA 52

    Keep Reading >>

    01 Mar 16
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Monday, February 29- Boys Basketball-Section Playoffs-Section 2AA North Championship-NYA vs. Belle Plaine @ MN State Mankato KGLB 6 pm 

    Keep Reading >>

    29 Feb 16
  • Results1

    Results from Saturday, February 27- State Wrestling Tournament-Individual Place WinnersGarrett Vos, Waconia-State Champ 113 AAPreston Bradley, DC-4th 113AA Quinn Youngs, A/ML-4th 120 AA Brock Luthens, Hutch/BLHS-3rd 126 AA Tyler Wagener, Waconia-3rd 132 AAtanner Vassar, A/ML-4th …

    Keep Reading >>

    29 Feb 16
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Saturday, February 27- State Wrestling Tournament-Finals in Individual Competition, Reports on KDUZ/KARP Section Boys Swimming-Finals @ Willmar Boys Basketball-Section Playoffs-Section 5A South Semi-Kimball vs. Swanville @ Little FallsSection 5AA West Semi-Annandale vs Maple …

    Keep Reading >>

    27 Feb 16
  • Results1

    Results from Friday, February 26- Boys Basketball-Section Playoffs-Section 2A North Semi-Cleveland 65 Mayer Lutheran 51Section 2AA North Semi-NYA 56 St. Peter 39 Will Play Belle Plaine in the SS Finals Monday Girls Basketball-Section Playoffs-Section 3AA …

    Keep Reading >>

    27 Feb 16
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Friday, February 26- State Wrestling Tournament-Individual Competition begins today…Reports on KDUZ/KARP Boys Basketball-Section Playoffs-Section 2A North Semi-Mayer Lutheran vs. Cleveland @ LesueurSection 2AA North Semi-NYA vs. St. Peter @ New Prague KGLB 7:45 …

    Keep Reading >>

    26 Feb 16
  • Results1

    Results from Thursday, February 25- State Wrestling Tournament-Team Competition-Class 3A Championship-Apple Valley 31 St. Michael Albertville 26Class 2A Championship-Kasson Mantorville 37 Foley 21Class A Championship-Kenyon Wanamingo 26 Frazee 24 *Sibley East goes 0-2, losing to …

    Keep Reading >>

    26 Feb 16
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Thursday, February 25- State Wrestling Tournament-Team Competition-Sibley East featured in Class A on KGLB all day Boys Basketball-Section Playoffs-Section 5A South Q’finals-Upsala at KimballSection 5AA West Q’final-Paynesville at AnnandaleSection 5AA West Q’final-Maple Lake …

    Keep Reading >>

    25 Feb 16