Local Sports
  • Results1

    Results from Wednesday, March 4- State Boys Hockey Tournament-Class A Quarterfinals- Mahtomedi 6 New Ulm 3 East Grand Forks 4 New Prague 0 Hermantown 8 Spring Lake Park 0 St. Cloud Apollo 1 Breck 0 …

    Keep Reading >>

    05 Mar 15
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Wednesday, March 4- State Boys Hockey Tournament-Class A Quarterfinals- Mahtomedi vs. New Ulm East Grand Forks vs. New Prague Hermantown vs. Spring Lake Park Breck vs. St. Cloud Apollo Boys Basketball-Section Playoffs- Section …

    Keep Reading >>

    04 Mar 15
  • Results1

    Schedule for Tuesday, March 3- Boys Basketball-Section Playoffs- Section 5AA North Championship-Annandale 67 Maple Lake 51  Chase Knickerbocker, Ann-30 pts      *Annandale will play Breck in Section Finals, Friday. Girls BB Playoffs Section 6AAA Q’final-Waconia …

    Keep Reading >>

    04 Mar 15
  • hockey

    The High School Hobey Baker awards have been announced for Girls Hockey.  Three area girls were given the honors.  Hutchinson’s Jordan Guggisberg, Litchfield/Dassel Cokato’s Katrina Impola, and Mound Westonka/Watertown Mayer’s Jori Mazurek were named to …

    Keep Reading >>

    03 Mar 15
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Tuesday, March 3- Boys Basketball-Section Playoffs- Section 2A North Championship-ACGC vs. Springfield @ Gustavus PPD to Wednesday Section 2AA North Championship-GSL vs. Jordan @ MSU, Mankato PPD to Wednesday Section 5AA North Championship-Annandale …

    Keep Reading >>

    03 Mar 15
  • Results1

    Results from Monday, March 2- Girls Basketball-Section Playoffs- Section 2A-Springfield 66 ACGC 46 Section 2A-LP/HT 78 MVL 43 Section 2AA-Mayer Lutheran 63 Sibley East 54 Section 2AA-GSL 64 Belle Plaine 51

    Keep Reading >>

    03 Mar 15
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Monday, March 2- Girls Basketball-Section Playoffs- Section 2A-ACGC at Springfield Section 2A-MVL at LP/HT KDUZ 7 pm Section 2AA-Sibley East at Mayer Lutheran KGLB 7 pm Section 2AA-Belle Plaine at GSL KARP 7 …

    Keep Reading >>

    02 Mar 15
  • Results1

    Results from Saturday, Feb 28- State Wrestling Tournament-Top 5 Individual Place Winners in area: Quinten Berres, Kimball-STATE CHAMP, A 138 Manuel Garcia, BOLD-STATE CHAMP, A220 Blaine Tschida, Kimball-State Runner up, A 132 Jake Wentzlaff, Sibley …

    Keep Reading >>

    02 Mar 15