Your Source for Local High Shcool & College Sports
  • Results1

    Results from Friday, Nov. 8- State Football Tournament-Quarterfinals 9man: Ely 41 Floodwood 27 9man: Underwood 34 Nicollet 21 A: Dawson Boyd 27 Braham 6 2A: Minneota/Lincoln HI 31 Moose Lake Willow River 20 2A: Maple …

    Keep Reading >>

    09 Nov 13
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Friday, Nov. 8- State Football Tournament-Quarterfinals 9man: Floodwood vs. Ely @ Duluth 9man: Nicollet vs. Underwood @ Roseville A: Dawson Boyd vs. Braham @ St. Cloud 2A: Minneota/Lincoln HI vs. Moose Lake Willow …

    Keep Reading >>

    08 Nov 13
  • Results1

    Results from Thursday, Nov. 7- State Football Tournament-QUARTERFINALS Class 4A: Hutchinson 48 South St. Paul 28     *Hutch moves back into dome for 2nd straight year      *Tory Adams, Hutchinson-170 yards rushing, 3 TD Class …

    Keep Reading >>

    08 Nov 13
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Thursday, Nov. 7- State Football Tournament-QUARTERFINALS Class 4A: Hutchinson vs. South St. Paul @ Chanhassen KDUZ 6:40 pm Class 5A: St. Michael Albertville vs. Sartell St. Stephen @ St. Cloud Class 5A: Owatonna …

    Keep Reading >>

    07 Nov 13
  • Tiger Gameday

    Tiger Gameday – Week 11 Last Game:  Hutchinson 40 Waseca 13 Game Recap: The Hutchinson Tigers qualified for their 21st State Football Tournament apperance with a 40-13 blasting of Waseca.  The game featured the top two teams …

    Keep Reading >>

    06 Nov 13
  • Hutch vs Waseca

          W:40           L: 13       Game Recap:  The Hutchinson Tigers qualified for their 21st State Football Tournament apperance with a 40-13 blasting of Waseca.  The game …

    Keep Reading >>

    04 Nov 13
  • Results1

    Results from Saturday, Nov. 2- Volleyball-SECTION CHAMPIONSHIPS- Section 2A-Martin Cty West def. BOLD 25-22, 21-25, 25-21, 25-10 Section 6AA-Dassel Cokato def. Sauk Centre 25-21, 25-22, 20-25, 25-23      *First ever trip to state tournament for …

    Keep Reading >>

    04 Nov 13
  • MSHSL_logo

    Here are the top finishers from the State Cross Country Meet in Northfield:: Boys Class A Champ: Perham, GSL finishes in 8th place      Local Top 40 Finishers: James Chelman, GSL-22nd place—Alex Wischnack, NYA-25th place—Connor …

    Keep Reading >>

    02 Nov 13