Your Source for Local High Shcool & College Sports
  • Results1

    Results from Thursday, February 27- State Wrestling Tournament-@ Xcel Energy Center Class A Q’final-ACGC 43 Sibley East 20 Class A Conso-Sibley East 31 Minneota/Lincoln HI 24 Class A Semi-ACGC 38 Jackson Cty Central 25 Class …

    Keep Reading >>

    28 Feb 14
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Thursday, February 27- State Wrestling Tournament-@ Xcel Energy Center, Team Competion today Two teams from the area taking part in Class A, Sibley East vs. ACGC 9 am KDUZ, hear second round matches …

    Keep Reading >>

    27 Feb 14
  • Results1

    Results from Wednesday, February 26- Girls BB-Regular Season Holy Family 106 Waconia 83 Womens College BB-Playoff Tiebreaker- Ridgewater 82 Fox Valley Tech 59      Ridgewater advances to Region Tournament as #4 seed, will play #1 …

    Keep Reading >>

    27 Feb 14
  • DNR Logo

    ST. PAUL, Minn. (AP) — As the cold weather extends the chance to ice fish in Minnesota, officials reminding anglers that their 2013 fishing licenses expire Friday. New licenses for 2014 will be required to …

    Keep Reading >>

    26 Feb 14
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Wednesday, February 26- Girls BB-Regular Season Waconia at Holy Family Womens College BB-Playoff Tiebreaker- Fox Valley Tech at Ridgewater Winner advances to Region Tournament as #4 seed College Softball-Crown vs. Valley City @ …

    Keep Reading >>

    26 Feb 14
  • Results1

    Results from Tuesday, February 25- Boys Basketball-SECTION PLAYOFFS- Section 2A North Q’final-LP/HT 87 BLHS 68      *Nick Machemehl, LP/HT-41 points Section 2A North Q’final-ACGC 85 Sleepy Eye 54 Section 2AA North Q’final-GSL 49 NYA 29 …

    Keep Reading >>

    26 Feb 14
  • waconia

    The more common question is “How low can you go?”  But in the Waconia Wildcats case it’s “How high can they go?”  The Wildcats girls basketball team set two state records on Monday in their …

    Keep Reading >>

    25 Feb 14
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Tuesday, February 25- Boys Basketball-SECTION PLAYOFFS- Section 2A North Q’final-BLHS at LP/HT Section 2A North Q’final-Sleepy Eye at ACGC Section 2AA North Q’final-NYA at GSL KARP and KGLB 7 pm Section 2AA North …

    Keep Reading >>

    25 Feb 14