Your Source for Local High Shcool & College Sports
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Saturday, June 7- State Track and Field Meet-Finals @ Hamline University Ama Baseball-Cokato at Kimball Ama Baseball-Waverly Montrose at Detroit Lakes Tournament Ama Baseball-Waconia at Victoria Ama Baseball-Winsted at Watertown Schedule for Sunday, …

    Keep Reading >>

    07 Jun 14
  • Results1

    Results from Friday, June 6- State Boys Tennis Tournament- Class A Singles Champion: Charlie Adams, Blake Class A Doubles Champion: Ben Ingbar/Taylor Parr, Blake Class 2A Singles Champion: Nicholas Beaty, Wayzata Class 2A Doubles Champion: …

    Keep Reading >>

    07 Jun 14
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Friday, June 6- State Boys Tennis Tournament-Individual Finals Today State Track and Field Meet-Day #1 @ Hamline University      *Complete list of area qualifiers on our website State Softball Tournament-Finals today Class A …

    Keep Reading >>

    06 Jun 14
  • Results1

    Results from Thursday, June 5- Baseball-SECTION CHAMPIONSHIPS Section 2A-BOLD 11 New Ulm Cathedral 4 Section 2A-BOLD 8 New Ulm Cathedral 6      *BOLD advances to State Tournament Section 2AA-Glencoe Silver Lake 4 Albert Lea 2 …

    Keep Reading >>

    06 Jun 14
  • MSHSL_logo

    The Minnesota State High School League State Track Meet will take place Friday and Saturday at Hamline University.  Here’s a list of area competitors: Class A Boys: 800 M-Brandon Richter, GSL 3,200 M-James Chelman, GSL …

    Keep Reading >>

    05 Jun 14
  • Lake Waconia

    Lake Waconia is hosting the Minnesota State High School Fishing Championships on Saturday.  The Bass Federation and FLW present the tournament that’s open to any high school fishing team in the state that is a …

    Keep Reading >>

    05 Jun 14
  • Sports-Schedule-220x1451

    Schedule for Thursday, June 5- Baseball-SECTION CHAMPIONSHIPS Section 2A @ Mankato-BOLD vs. New Ulm Cathedral      *BOLD must win TWICE to advance to State Tournament Section 2AA @ Belle Plaine-GSL vs. Albert Lea KARP 5 …

    Keep Reading >>

    05 Jun 14
  • Results1

    Results from Wednesday, June 4- State Boys Tennis Tournament-Team Semis and Finals Class A Semi-Blake 7 Breck 0 Class A Semi-Rochester Lourdes 7 Thief River Falls 0 Class A 5th Place-Foley 4 Mound Westonka 3 …

    Keep Reading >>

    05 Jun 14